גודל אות   א   א   א     הקטן פונט     הגדל פונט

מקץ עשרים שנה

דף מידע

הסיפור  "מקץ עשרים שנה"

מקץ עשרים שנה / או הנרי / עמ' 103

מאפייני הסיפור הקצר:

1. מקום התרחשות אחד.

2. זמן התרחשות קצר.

3. מספר דמויות מצומצם- דמות אחת ראשית ומספר דמויות משניות קטן.

4.עלילה אחת ללא עלילות משנה.

5. כל התיאורים רלוונטיים- עיסוק בעיקר ולא בטפל.

6. שיא אחד.

מאפייני הסיפור הקצר בסיפור "מקץ עשרים שנה".

1.מקום התרחשות אחד- הסיפור כולו מתרחש בעיר ניו-יורק, ברחוב אחד, בו מתקיימת הפגישה בין גיבורי הסיפור.

2.זמן התרחשות קצר- הסיפור מתמקד בחצי שעה בה נפגשות הדמויות בסיפור. הוא אמנם מתרחש כתוצאה  של פגישה שנקבעה לפני זמן רב, עשרים שנה, אך מתרחש כאמור,בפרק זמן הקצר של המפגש המחודש בין ג'ימי ובוב, ובמאסר של בוב.

3.מספר דמויות מצומצם- בסיפור שלוש דמויות. שתי הדמויות הראשיות, ג'ימי ובוב, שני חברים שקבעו פגישה לפני עשרים שנה. בפגישה מתברר שאחד הפך לשוטר והשני לפושע מבוקש. דמות משנית אחת, שוטר החרש שנשלח לעצור את בוב.

4.עלילה אחת ללא  עלילות משנה- עלילת הסיפור הוא המפגש המחודש בין ג'ימי ובוב. הם אמנם נזכרים באירועים שהיו לפני עשרים שנה, אך הסיפור מתרכז במפגש בניהם. הם נפרדים ברחוב ומגיע שוטר שעוצר את בוב.

5.כל התיאורים רלוונטיים- עוסקים בעיקר ולא בטפל:

תאור הלילה החורפי ברחוב, תורם לאווירת המתח.

בתיאורו החיצוני של בוב:עיניים חדות, צלקת, לסת מרובעת רמזים מטרימים לכך שהוא פושע. בהמשך ניתנים רמזים מטרימים נוספים כמו : שעון משובץ יהלומים, וההתפארות של בוב על רווחיו המרובים.

המפגש של הבלש שנשלח לעצור את בוב איתו, עוסק בשיחה קצרה בין השניים, עד ההודעה של הבלש לבוב שהוא עוצר אותו.

6. שיא אחד: שיא הסיפור מתרחש בסוף, כשבוב נעצר וקורא את מכתבו של ג'ימי,

 ונודע לו שחברו הטוב גרם למעצרו.

הגדרות

דמות שטוחה-אינה מתפתחת ואינה מגלה פנים חדשות מרגע הצגתה.

דמות עגולה- מתפתחת, מורכבת ומפתיעה, ובמהלך העלילה מתגלות בה תכונות שונות.

בוב – דמות עגולה. כשהיה בן שמונה עשרה, כשהיה חברו של ג'מי, ניתן להבין שהיה שומר חוק ולא אדם עשיר. הוא נסע לשיקגו ובמשך עשרים שנה, הפך לפושע עשיר ומבוקש. הוא לבוש בהידור רב. נוספה לו צלקת לפרצופו. דמותו מפתיעה בסופו של הסיפור כשמתברר שחברו ג'ימי נאלץ לעצור אותו, ושהוא פושע מבוקש בשיקגו.

 

אקספוזיציה- הצגת הרקע, המקום, הזמן, הדמויות והסיבות להתנהגות הדמויות. היא מופיעה בדרך כלל במרוכז בתחילת היצירה או במפוזר במשך היצירה.

 

באקספוזיציה בסיפור זה ניתנים המקום והזמן: לילה חורפי בניו-יורק.

 מוצגות הדמויות של ג'ימי השוטר, ובוב הפושע המבוקש, שלגביו יש רמזים מטרימים שמובנים בהמשך הסיפור.

ניתן גם הרקע למפגש בין השניים, העובדה ששני החברים קבעו להיפגש לפני עשרים שנה.

 

הגדרות:

קונפליקט פנימי- התלבטות, התחבטות, בעיה בין הגיבור לבין עצמו.

קונפליקט חיצוני- בעיה דילמה בין הגיבור לבין דמות אחרת, גורל או טבע.

 

הקונפליקט הפנימי של ג'ימי בסיפור הוא בין רגש הידידות לבין שמירה על החוק ועל הצדק. מצד אחד הוא בא לפגישה עם חבר ותיק אותו לא ראה עשרים שנה, הם היו חברים טובים וקבעו לעשות כל מאמץ כדי להיפגש. מצד שני הוא שוטר שאחראי על שמירת החוק, והוא קיבל הוראה לעצור את חברו. אצל ג'ימי גובר הרצון לשמור על החוק והצדק. הוא נאמן לעבודתו ושולח שוטר לעצור את חברו.

 

התרה- להתיר את הסיבוך-הפתרון של הבעיה, הקונפליקט.

 

בסיפור זה ההתרה של הקונפליקט הפנימי של ג'ימי היא, המכתב שהוא שולח לחברו בוב על ידי השוטר שבא לעצור אותו. הוא כותב לו, שכשהוא נוכח לדעת שהוא פושע מבוקש על ידי משטרת שיקגו, הוא לא היה מסוגל לעצור אותו במו ידיו, ושלח שוטר אחר לעשות זאת.

 

סיפור פואנטה- סיפור חוד

סיפור פואנטה הוא בעל סיום מפתיע. לאחר בוא הסיום, הקורא את הסיפור בקריאה חוזרת, מגלה רמזים מטרימים לסופו המפתיע של הסיפור.

זהו סיפור פואנטה מפני שסופו של הסיפור מפתיע, כשמתברר שג'ימי השוטר הוא החבר שבוב בא לפגוש בניו-יורק, והוא שלח שוטר אחר במקומו לעצור את חברו.

בסיפור רמזים מטרימים לסוף המפתיע: ג'ימי זיהה בבוב את הפושע המפורסם כשהוא הדליק את הסיגר שלו, הוא שואל אותו שאלות שונות כדי לוודא את זהותו.

בדמותו החיצונית של בוב גם כן רמזים מטרימים להיותו פושע שהצליח להתעשר: לסת מרובעת,עיניים חדות, צלקת זעירה. בסודר שלו נעוץ יהלום ויש לו שעון משובץ ביהלומים.

בוב גם מספר שהוא היה צריך להתחרות באנשים המתוחכמים ביותר כדי להשיג את מבוקשו. ניתן להבין מכך שהוא נאבק בפושעים אחרים כדי להתעשר

מקץ עשרים שנה