גודל אות   א   א   א     הקטן פונט     הגדל פונט
 
 

התרבות החזותית באסלאם

 

באימפריה המוסלמית חיו בני דתות שונות, שהיו בעלי תרבות שונה. באסיה חיו ערבים לצד התרבות הפרסית והביזנטית. כמו כן, בתחילת דרכה של האימפריה, ניכרת השפעה מתרבויות יוון ורומא העתיקות. מכיוון אחר, בקצה אירופה, שלטה האימפריה המוסלמית בספרד וגם שם היו השפעות תרבויות שונות.

כתוצאה מעירוב זה התפתחה תרבות עשירה, מעניינת ומגוונת, שמצאה את ביטוייה בתחומים רבים וכך גם בתחומי התרבות החזותית.

 

ברחבי האימפריה המוסלמית הוקמו מבנים מפוארים ובולטים בשטח לצרכי הדת –  המסגדים,  ולצרכי השלטון –  הארמונות. כמו כן, הוקמו מבני ציבור שונים ששימשו את האוכלוסייה.

אפשר לומר, שהאמנות החזותית הראשונה שהתפתחה ברחבי האימפריה הייתה – הארכיטקטורה (בניית מבנים).

בניית המסגדים והקישוטים שבהם היו צריכים לענות על כללי ועיקרי הדת. המסגדים כללו מספר חלקים מרכזיים ועיקריים שהיו משותפים לכל המסגדים באימפריה. הקישוטים, שנקראו – אורנמנטיקה, ענו על חוקי הדת , אבל היו ייחודיים לכל אזור. במבני השלטון, בחפצים שונים ובספרים היו גם קישוטים אחרים, אבל הם לא חרגו מכללי הדת.

עיקרי מבנה המסגדים באימפריה:

המבנה המרכזי בעל הכיפה העגולה, הקיר שפנה למכה ובו גומחא במרכז (מיחראב), אזור הגבהה לאימאם (מינבר), עמודים תומכי תקרה, חצר גדולה מסביב למבנה המרכזי אותה מקיפה חומה (חצר בעלת פתחים רבים), הצריח הגבוה (מינראט) ובריכת טהרה בחצר.

סוגי אורנמנטיקה במסגדים שונים:

הקישוטיות שחזרה על עצמה בכיסוי של קירות שלמים ענתה על האמונה המרכזית של האסלאם בנוגע למחזוריות החיים האינסופית. כלומר, הקישוט הוא מסוג העיטורים שחוזרים על צורות סביב הקירות והעין לא נמשכת לצורה מרכזית בולטת, אלא ממשיכה לשוטט עם הצורות. המוסלמים, כמו ביהדות, נמנעו מלעסוק בדמויות אדם מציאותיות ובדמויות בעלי-חיים במסגדים, לכן הם השתמשו בעיקר ב-

א.       צורות צמחיות מפותלות.

ב.       כתב ערבי – פסוקים מהמקורות.

ג.        צורות הנדסיות – מפותחות ומסובכות.

עוד מוכרת צורת עיטור הנקראת – ערבסקה. צורת עיטור זו כוללת מספר אלמנטים קישוטיים מסובכים, זה על גבי זה עד שלא ניתן היה לראות מהיכן מתחילה ונגמרת כל צורה.

בכל מקום נעשה העיטור בטכניקות שונות, בצבעים שונים ובהשפעות מקומיות.

 

אתרים להתבוננות באמנות האסלאם:

 

המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים (דרך מנוע חיפוש)

Introduction to Islamic Art - Illuminated Manuscripts
 Gallery of Art of the Muslim World
Aga Khan Visual Archive

 

תלמידי האמנות למדו את הכללים על התרבות החזותית באסלאם ויצרו יצירות בהשראת המבנים והקישוטים (האורנמנטיקה).

היצירות:

דגמים של מסגדים.

אריחים מקושטים בסגנון מוסלמי (מנייר צבוע), שהפכו לסימניות שימושיות